ZEVERA a.s. Horní Radouň
Lokalita: Horní Radouň

Pro společnost ZEVERA a.s. se sídlem v Horní Radouni jsme zajišťovali dodávku sběrače kamene Kivi-Pekka o záběru 5 m s odpruženým vkládacím válcem.

Akciová společnost ZEVERA obhospodařuje 1350 ha zemědělské půdy v katastru čtyř obcí, a to Starý Bozděchov, Horní Radouň, kde má sídlo, Okrouhlá Radouň a Kostelní Radouň. Jedná se o lokality s vysokým podílem kamene v orné půdě, jehož manuální odklízení stálo společnost každoročně mnoho zbytečné práce, ale i finančních prostředků.

V roce 2014 si proto společnost od nás pořídila finský sběrač Kivi-Pekka o záběru 5 m s odpruženým vkládacím válcem, který umožňuje průchod i velkých kamenů do zásobníku, aniž by se stroj ucpal. Sběrač je agregován s lehkým traktorem Case IH JXU a jeho denní výkon se pohybuje od 6 do 10 ha za běžnou pracovní směnu. V závislosti na vlhkosti půdy a množství kamene "vyčistí" za hodinu 1,2 až 2 ha při nízké denní spotřebě nafty 35 až 40 litrů. V dobrých suchých podmínkách pracuje rychlostí až 4 km/h a za den sebere 40 až 60 tun kamene. V prvních letech provozu sběrače byl však denní objem sebraného kamene mnohdy i dvojnásobný.